1994 Class "C" State Champions -- State Runner Up 1948 - 1952 – 1991 -- Five Minnesota Amateur Baseball Hall of Fame Members 1994 Class "C" State Champions -- State Runner Up 1948 - 1952 – 1991 -- Five Minnesota Amateur Baseball Hall of Fame Members

2016 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)

RVL Standings

Date

Opponent

Game Site

Time/Result
/Box

Record

Pitcher

HRs

Herald Article

Fri., May 6

St. Benedict Saints #
Dollar Dog Night

BELLE PLAINE

1-0, 0-0
P. Schultz (1-0)
Sv-Ma. Schultz (1)
none

Sun., May 8

Shakopee Indians #

Shakopee

1-1, 0-0
Ma. Schultz (0-1)
none

Fri., May 13

Arlington

Arlington

1-2, 0-1
Wagner (0-1)
none

Sun., May 15

Henderson

Henderson

1-3, 0-2
Ma. Schultz (0-2)
none

Tues., May 17

Minneapolis Mudcats #
Tom Melchior Night

BELLE PLAINE

1-4, 0-2
Z. Dahlke (0-1)
none

Fri., May 20

St. Peter
Dollar Beer Night

BELLE PLAINE

2-4, 1-2
Wagner (1-1)
none

Sun., May 22  

Chanhassen #

Chanhassen

2-5, 1-2
Pomije (0-1)
none

Wed, May 25

Minnesota Lake #

BELLE PLAINE

3-5, 1-2
Wagner (2-1)
none

Fri., May 27

Cannon Falls #

Cannon Falls

CANCELLED

Tues, May 31

St. Anthony #

St. Anthony

CANCELLED

Fri., June 3

Milroy Irish #

BELLE PLAINE

CANCELLED

Sun., June 5

Le Sueur

BELLE PLAINE

3-6, 1-3
Wagner (2-2)
none

Tues., June 7

Jordan

Jordan

3-7, 1-4
Pomije (0-2)
Nyberg 2 (2)

Fri., June 10

Wells #
(Tigertown Classic)

BELLE PLAINE

3-8, 1-4
Wagner (2-3)
none
Sat., June 11 Marshall #
(Tigertown Classic)
BELLE PLAINE
4-8, 1-4
Emmers (1-0)
none

Sun., June 12

Dodge County#
(Tigertown Classic)

BELLE PLAINE

4-9, 1-4
Miller (0-1)
none

Fri., June 17

Union Hill #

Union Hill

CANCELLED
Sat., June 18 Tiger Open CreeksBend GC
New Prague
CANCELLED

Sun., June 19

Fairfax

Fairfax

4-10, 1-5
Terrio (0-1)
none

Tues., June 21

New Ulm Kaiserhoff
Litte League Night
(free hot dog, all Little Leaguers)

BELLE PLAINE

4-11, 1-6
Wagner (2-4)
none

Thurs., June 23

Hutchinson #
(Miller Lite Invitational)

Green Isle

4-12, 1-6
Vinkemeier (0-1)
none

Sat., June 25

Milroy Yankees#
(Miller Lite Invitational)

Hamburg

L, 6-4 (10)
4-13, 1-6
Terrio (0-2)
none

Tues., June 28

New Ulm Kaiserhoff

New Ulm

5-13, 2-6
Stier (1-0)
none

Thurs., June 30

Le Sueur

Le Sueur

5-14, 2-7
Wagner (2-5)
none
Thurs., July 7 * RVL-DRS All-Star Game * Prior Lake

Fri., July 8

Fairfax
RTL Construction Night

BELLE PLAINE

6-14, 3-7
Terrio (1-2)
none

Sun., July 10

Arlington
Senior Citizens Night / Ernie Stumpf Old-Time Music
(Seniors free admission)

BELLE PLAINE

7-14, 4-7
Vinkemeier (1-1)
Sv-Terrio (1)
none

Tues., July 12

St. Peter

St. Peter

7-15, 4-8
Z. Dahlke (0-2)
none

Wed., July13

Gaylord

Gaylord

7-16, 4-9
Emmers (1-1)
none

Tues., July 19

Cologne #

Cologne

7-17, 4-9
Emmers (1-2)
none

Fri., July 22

Jordan
Matt Saxe Chevrolet Buick Night
Pulled Pork Sandwich Night

BELLE PLAINE

7-18, 4-10
Terrio (1-3)
none

Sun., July 24

Henderson
Fan Appreciation Night

BELLE PLAINE

7-19, 4-11
Emmers (1-3)
none

Tues., July 26

Gaylord
Coborn's Night

BELLE PLAINE

8-19, 5-11
Vinkemeier (2-1)
none

Fri. July 29

Miesville #

Miesville

8-20, 5-11
Pomije (0-3)
none
Sun., July 31 BELLE PLAINE
9-20
Stier (2-0)
none
Fri. August 5 Jordan
REGION 6C PLAYOFFS
Jordan
9-21
Stier (2-1)
none
 
Sun. August 7 Arlington
REGION 6C PLAYOFFS
Arlington
10-21
Vinkemeier (3-1)
none
Wed., August 10 St. Peter
REGION 6C PLAYOFFS
St. Peter
10-22
Stier (2-2)
none

REGION 6C PLAYOFFS
July 31, August 5-7-10-12-13

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Dassel / Hutchinson)
Aug 19-21, 26-28, Sept 2-5

# = non-league game and/or doesn't count towards RVL 'C' Standings

2015 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date

Opponent

Game Site

Time/Result
/Box

Record

Pitcher

HRs

Herald Article

Friday, May 1

Prior Lake Mudcats #
Dollar Dog Night

BELLE PLAINE

L, 6-3

0-1, 0-0
Z. Dahke (0-1)
None

Sunday, May 3

Chaska #

Chaska

L, 12-2 (7)

0-2, 0-0
Latzke (0-1)
None

Friday, May 8

Plato #
Dollar Beer Night

BELLE PLAINE

L, 12-1

0-3, 0-0
Latzke (0-2)
None

Friday, May 22

Shakopee Indians #
Matt Saxe Chevrolet Buick Night

BELLE PLAINE

L, 9-1

0-4, 0-0
Terrio (0-1)
None

Saturday, May 23

Henderson

Henderson

W, 10-4

1-4, 1-0
Z. Dahke (1-1)
None

Friday, May 29

Chanhassen

Chanhassen

Canceled

Sunday, May 31 

Fairfax
RTL Construction Night

BELLE PLAINE

W, 2-1

2-4, 2-0
Z. Dahke (2-1)
SV-Terrio (1)
None

Tuesday, June 2

Victoria #

Victoria

L, 14-4 (8)

2-5, 2-0
Meyer (0-1)
None

Friday, June 5

Henderson
Coborn's Night

BELLE PLAINE

L, 12-10

2-6, 2-1
Emmers (0-1)
None

Sunday, June 7

St. Peter

St. Peter

L, 10-1

2-7, 2-2
Z. Dahke (2-2)
None

Friday, June 12

Renner, SD # (Tigertown Classic)

BELLE PLAINE

L, 8-7 (7)

2-8, 2-2
Z. Dahke (2-3)
None

Saturday, June 13

Union Hill # (Tigertown Classic)

BELLE PLAINE

Canceled

None
Saturday, June 13 Hayfield BELLE PLAINE
L, 9-4 (7)
2-9, 2-2
Z. Dahke (2-4)
P. Schultz (1)
 

Sunday, June 14

St. Louis Park# (Tigertown Classic)

BELLE PLAINE

L, 4-1 (7)

2-10, 2-2
Emmers (0-2)
None

Tuesday, June 16

Prior Lake Jays #
Litte League Night
(free hot dog, all Little Leaguers)

BELLE PLAINE

L, 7-0

2-11, 2-2
D. Dahke (0-1)
None
Friday, June 19 Cologne Cologne Canceled  
   

Saturday, June 20

Tiger Open

CreeksBend GC
New Prague

1:00 PM

Sunday, June 21

New Ulm Kaiserhoff

New Ulm

W, 10-4

3-11, 3-2
Wagner (1-0)
None

Friday, June 26

Faribault #
(Hamburg/Green Isle Tourney)

Hamburg

W, 5-3 (7)

4-11, 3-2
Wagner (2-0)
SV-Terrio (2)
None

Saturday, June 27

Waconia #
(Hamburg/Green Isle Tourney)

Green Isle

L, 4-3 (8)

4-12, 3-2
Vinkemeier
(0-1)
None

Sunday, July 5

Arlington

Arlington

L, 2-1

4-13, 3-3
Z. Dahke (2-5)
None

Tuesday, July 7

Green Isle #

BELLE PLAINE

L, 8-3

4-14, 3-3
Hankins (0-1)
Nyberg (1)

Friday, July 10

* RVL-DRS All-Star Game *

Montgomery

RVL, 10-4

Saturday, July 11

Milroy Irish #

Milroy

W, 9-6

5-14, 3-3
None

Tuesday, July 14

Jordan

Jordan

L, 10-1

5-15, 3-4
Z. Dahke (2-6)
None

Thursday, July 16

Le Sueur

Le Sueur 

W, 3-0

6-15, 4-4
Terrio (1-1)
None

Friday, July 24

Jordan
Gerry "Mize" Meyer Night
Pulled Pork Sandwich Night

BELLE PLAINE

L, 15-3 (7)

6-16, 4-5
Emmers (0-3)
None

Sunday, July 26

Le Sueur
Senior Citizens Night / Ernie Stumpf /
Cambria Night
(Seniors free admission)

BELLE PLAINE

W, 5-2

7-16, 5-5
D. Dahke (1-1)
SV-Terrio (2)
D. Dahke (1)

Tuesday July 28

Gaylord

BELLE PLAINE

L, 10-0 (7)

7-17, 5-6
Hankins (0-2)
None

Friday, July 31

Chanhassen
Fan Appreciation Night
(free prizes every inning)
State Tourney Volunteers Appreciation Night

BELLE PLAINE

L, 8-4

7-18, 5-6
D. Dahke (1-2)
None

Sunday, August 2

Arlington

BELLE PLAINE

W, 18-0 (7)

8-18, 5-6
Wagner (3-0)
Nyberg (2,3,4)

Friday, August 7

Arlington
REGION 6C PLAYOFFS

BELLE PLAINE

W, 4-0

9-18
D. Dahke (2-2)
None

Sunday, August 9

St. Peter
REGION 6C PLAYOFFS

St. Peter

W, 3-2

10-18
Wagner (4-0)
D. Dahke (2)
8/12/15

Sat., August 15

Jordan
REGION 6C PLAYOFFS

Jordan

L, 11-1 (8)

10-19
D. Dahke (2-3)
8/19/15
Sun., August 23

Hadley
‘C’ STATE TOURNEY

Watkins
11-19
D. Dahke (3-3)
SV-Vaubel (1)
Nyberg (5)
8/26/15
Sun., August 30 Hampton
‘C’ STATE TOURNEY
Watkins
11-20
D. Dahke (3-4)  

REGION 6C PLAYOFFS
August 7-9-12-14-15

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Cold Spring / Watkins)
Aug 21-23, 28-30, Sept 4-7

# = non-league game and/or doesn't count towards RVL 'C' Standings

2014 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns
Herald
Article
Friday, May 2

St. Benedict #
Dollar Dog Night

BELLE PLAINE
W, 11-9
1-0, 0-0
Trev. Latzke (1-0)
Lawson (Sv-1)
none
Sunday, May 4 Shakopee Indians Shakopee
L,20-1 (7)
1-1, 0-0
Z. Dahlke (0-1)
none
Friday, May 9 Elko Express #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
L, 6-2
1-2, 0-0
Fiedler (0-1)
none
Sunday, May 11 Prior Lake Jays Prior Lake
L, 8-4
1-3, 0-0
Trev. Latzke (1-1)
none
Saturday, May 17 Beaudreau's (Black Sox Tourney) # Freeport
L, 6-1 (7)
1-4, 0-0
Fiedler (0-2)
none
Saturday, May 17 North St. Paul (Black Sox Tourney) # Freeport
L, 7-1 (7)
1-5, 0-0
Diers (0-1)
none
Sunday, May 18 Freeport (Black Sox Tourney) # Freeport
L, 8-0 (7)
1-6, 0-0
Z. Dahlke (0-2)
none
Friday, May 23

Arlington
RTL Construction Night

BELLE PLAINE
W, 13-0 (7)
2-6, 1-0
Fiedler (1-2)
none
Tuesday, May 27 Chanhassen Chanhassen
W, 6-5 (10)
3-6, 2-0
Huber (1-0)
Larson, SV-1
none
Friday, May 30 Victoria BELLE PLAINE
L, 12-2
3-7, 2-0
Trev. Latzke (1-2)
none
Saturday, May 31 < Tiger Open Golf Tourney > Valley View Golf Club
1:00 PM
Friday, June 6 Randolph # BELLE PLAINE
W, 12-1 (7)
4-7, 2-0
Z. Dahlke (1-2)
No Hitter
Sunday, June 8 Gaylord Gaylord
W, 6-4
5-7, 3-0
Fiedler (2-2)
Huber, SV-1
P. Schultz (1)
Tuesday, June 10 Chaska BELLE PLAINE
L, 14-2
5-8, 3-0
Ma. Scultz (0-1)
none
Friday, June 13 Renner, SD # (Tigertown Classic)
Little League Night
(Free hot dog, all Little Leaguers
)
BELLE PLAINE
L 2-1 (7)
5-9, 3-0
Saturday, June 14 Young America # (Tigertown Classic) BELLE PLAINE
Cancelled
Wednesday, June 18

Le Sueur

BELLE PLAINE
W, 7-5
6-9, 4-0
A. Farruggia (1-0)
Huber (1)
Friday, June 20 Cologne # Cologne
Cancelled
Sunday, June 22 Henderson Henderson
L, 2-0
6-10, 4-1
Z. Dahlke (1-3)
none
Friday, June 27

St. Peter
Coborn's Night

BELLE PLAINE
W, 4-3 (10)
7-10, 5-1
Huber (2-0)
none
Sunday, June 29

Jordan
BP-Jordan "Day of Baseball" (free admission)/
Pulled Pork Sandwich Night

Matt Saxe Chevrolet Buick Night

BELLE PLAINE
L, 9-7
7-11, 5-2
A. Farruggia (1-1)
none
Sunday, July 6 New Ulm Kaiserhoff BELLE PLAINE
W, 19-0 (7)
8-11, 6-2
Diers (1-1)
A. Farruggia, SV-1 
Huber (2)
Diers (1)
Tuesday, July 8 Green Isle # Green Isle
Cancelled
Friday, July 11 * RVL-DRS All-Star Game * Gaylord
Sunday, July 13 Chanhassen
Senior Citizens Night (Seniors Free) /
Ernie Stumpf Band

BELLE PLAINE
W, 9-0
9-11, 7-2
Diers (2-1)
none
Thursday, July 17 Jordan Jordan
L, 7-6
9-12, 7-3
Diers (2-2)
Diers (2)
Tuesday, July 22 Waconia #
Cambria Night
BELLE PLAINE
Cancelled
Thursday, July 24 Le Sueur
Le Sueur
W, 8-3
10-12, 8-3
A. Farruggia (2-1)
Huber, SV-2
Diers (3)
Friday, July 25 Henderson
Fan Appreciation Night
(prize giveaways)
BELLE PLAINE
L, 3-2
10-13, 8-4
Z. Dahlke (1-4)
Diers (4)
Sunday, July 27 Fairfax Fairfax
W, 14-0 (7)
11-13, 9-4
Diers (3-2)
none
Friday, August 1

New Ulm Kaiserhoff
Region 6C Playoffs

BELLE PLAINE
W, 17-1 (7)
12-13
Fiedler (3-2)
none
 
Sunday, August 3 St. Peter
Region 6C Playoffs
St. Peter
L, 1-0
12-14
Diers (3-3)
none
Wednesday, August 6

Gaylord
Region 6C Playoffs

BELLE PLAINE
W, 1-0 (10)
13-14
Huber (3-0)
none
 
Friday, August 8 Henderson
Region 6C Playoffs
BELLE PLAINE
W, 10-0 (7)
14-14
Diers (4-3)
No Hitter
none
Friday, August 15 Detroit Lakes
Class C State Tourney
Jordan
15-14
Diers (5-3)
none
Saturday, August 23 Sartell
Class C State Tourney
BELLE PLAINE
15-15
Diers (5-4)
none

 

2013 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns
Herald
Article
Fri., May 3 St. Benedict #
BELLE PLAINE
Cancelled
Sun., May 5 Prior Lake Jays # Prior Lake
0-1, 0-0
Trev Latzke (0-1)   
D. Huber (1)
Fri., May 10 Cannon Falls #
Dollar Dog Night
BELLE PLAINE
0-2, 0-0
Trev Latzke (0-2)   
none   
Sun., May 12 Shakopee Indians # BELLE PLAINE
0-3, 0-0
Lawson (0-1) 
none
Wed., May 15 Young America # Young America
1-3, 0-0
Larson (1-0) 
none
Sat., May 18 North St. Paul Roosters #
(Black Sox Tourney)
Freeport
1-4, 0-0
VanHauen (0-1) 
none
Sun., May 19 New Market Muskies #
(Black Sox Tourney)
Freeport
1-5, 0-0
D. Huber (0-1)
none
Fri., May 24 Henderson
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
1-6, 0-1
Fielder (0-1)
none
Fri., May 31 BELLE PLAINE
2-6, 1-1
Larson (2-0) 
none
Sat., June 1 < Tiger Open Golf Tourney > Valley View Golf Club
1:00 PM
Sun., June 2 Chanhassen Chanhassen
3-6, 2-1
VanHauen (1-1)
none
Tues., June 4 Victoria # Victoria
3-7, 2-1
Z. Dalhke (0-1)
none
Fri., June 7 Renner, SD # (Tigertown Classic)
Half-
 Price Burger Night
BELLE PLAINE
3-8, 2-1
Fielder (0-2)
none
Sat., June 8 Union Hill # (Tigertown Classic) BELLE PLAINE
4-8, 2-1
D. Huber (1-1)
Larson (Sv, 1) 
none
Sun., June 9 Mpls Angels # (Tigertown Classic) BELLE PLAINE
4-9, 2-1
Terrio (0-1)
none
Fri., June 14 St. Peter St. Peter
5-9, 3-1
Fielder (1-2)
none
Sun., June 16 Jordan Jordan
5-10, 3-2
VanHauen (1-2)
none
Tues., June 18 Chaska # Chaska
5-11, 3-2
Terrio (0-2)
none
Fri., June 21 Randolph # BELLE PLAINE
Cancelled
Sun., June 23 New Ulm Kaiserhoff New Ulm
6-11, 4-2
Fielder (2-2)
Diers (1)
Fri., June 28 Le Sueur Le Sueur
7-11, 5-2
Larson (3-0) 
none
Sun., June 30 Fairfax
Coborn's Night
Little League Night

(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
8-11, 6-2
Z. Dalhke (1-1)
none
Tues., July 2 Dassel-Cokato # BELLE PLAINE
8-12, 6-2
VanHauen (1-3)
none
Sun., July 7 Jordan
Matt Saxe Chevrolet Buick Night
Pulled Pork Sandwich Night
BELLE PLAINE
9-12, 7-2
Diers (1-0)
none
Wed., July 10 Waterville # Waterville
9-13, 7-2
Z. Dalhke (1-2)
none
Fri., July 12 * RVL-DRS All-Star Game * Veseli
Sat., July 13 Henderson Henderson
9-14, 7-3
Larson (3-1) 
Nyberg (1)
Sun., July 14 Gaylord
Ernie Stumpf Band / Senior Citizens Night(Seniors Admitted Free)
BELLE PLAINE
9-15, 7-4
Fielder (2-3)
none
Thurs., July 18 Northfield # Northfield 
9-16, 7-4
Trev Latzke (0-3)
D. Dalhke (1)
Tues., July 23 Chaska Hitdawgs # BELLE PLAINE

10-16, 7-4

VanHauen (2-3)
D. Huber (Sv, 1)
none
Fri., July 26 Chanhassen
Fan Appreciation Night
(prize giveaways)
Cambria Night
BELLE PLAINE
11-16, 8-4
Diers (2-0)
none
Sun., July 28 Arlington Arlington
12-16, 9-4
Fielder (3-3)
none
Fri., August 2 Arlington
Region 6C Playoffs
BELLE PLAINE
13-16
Diers (3-0)
none
 
Sun., August 4 Gaylord
Region 6C Playoffs
Gaylord
14-16
Fielder (4-3)
none
Fri., August 9 Fairfax
Region 6C Playoffs
BELLE PLAINE
15-16
Diers (4-0)
D. Dahlke (Sv, 1)
none
Sat., August 24 St. Benedict
Class C State Tourney
Delano
16-16
Diers (5-0)
Thompson (Sv, 1)
none
Sat., August 31 Avon Lakers
Class C State Tourney
Maple Lake
17-16
Diers (6-0)
D. Dahlke (Sv, 2)
Diers (2)
 
Sun., Sept. 1 Howard Lake
Class C State Tourney
Delano
18-16
Larson (4-1) 
Fiedler (1)
 
Sun., Sept. 1

Winsted
Class C State Tourney

Maple Lake
19-16
Thompson (1-0)
Larson (Sv, 2)
Diers (3)
 
Mon,. Sept. 2 Sartell
Class C State Championship
Maple Lake
19-17
D. Huber (1-2)
none

REGION 6C PLAYOFFS
July 31, August 2-4-7-9-10

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Delano / Maple Lake) Aug. 16-17-18, Aug. 23-24-25, 30-31-Sept. 1-2

 

2012 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald
Article
Fri., April 27 St. Benedict #
Dollar Dog Night

BELLE PLAINE
1-0, 0-0
Terrio (1-0)
Nyberg Sombrero - 3 Ks in one game
Sun., April 29 Winthrop Gaylord
2-0, 1-0

Lawson (1-0)
Larson (Sv, 1)

none
Fri., May 4 Prior Lake Jays #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
Canceled
 
 
Sun., May 6

Gaylord

Gaylord
Postponed
 
Fri., May 11 Green Isle # Green Isle
Canceled
 
Wed., May 16

Chaska #

BELLE PLAINE
2-1, 1-0
Scherer (0-1)
none
 
Sat., May 19 Opole #
Black Sox Tournament
Freeport
3-1, 1-0
Hofmann (1-0)
none
 
Sat., May 19 Spring Hil #
Black Sox Tournament
Freeport
4-1, 1-0
Lawson (2-0)
none
 
Sun., May 20 North St. Paul Roosters #
Black Sox Tournament
Freeport
Canceled
   
Fri., May 25 Jordan
Pulled Pork Sandwich Night
BELLE PLAINE
4-2, 1-1
Hofmann (1-1)
Horning Sombrero - 3 Ks in one game
 
Sat., May 26 Henderson Henderson
Postponed
 
Tues., May 29

Gaylord

Gaylord
5-2, 2-1

Lawson (3-0)
Larson (Sv, 2)

none
Fri., June 1 New Munich #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
6-2, 2-1

Horning (1-0)
Scherer (Sv, 1)

none
 
Sat., June 2 Tiger Open Golf Tournament Valley View GC
1:00 pm
       
Sun., June 3 Fairfax Fairfax
7-2, 3-1
Hofmann (2-1)
Dahlke (Sv, 1)
Egan Sombrero - 3 Ks in one game
Fri., June 8 Union Hill # - Tigertown Classic

BELLE PLAINE
7-3, 3-1
Diers (0-1)
none
 
Sat., June 9 Marshall # - Tigertown Classic
BELLE PLAINE
8-3, 3-1
Lawson (4-0)
Miller (1)
 
Sun., June 10 Lamberton # - Tigertown Classic
BELLE PLAINE
9-3, 3-1
Z. Dahlke (1-0)
none
 
Tues., June 12 Mankato Kubs #
Little League Night #1
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
Canceled
     
Sun., June 17 Chanhassen Chanhassen
Postponed
     
Tues., June 19 Henderson
Little League Night #2
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
9-4, 3-2
Z. Dahlke (1-1)
none
 
Fri., June 22 Jordan Jordan
9-5, 3-3
Lawson (4-1)
M. Fogarty Sombrero - 3 Ks in one game
 
Sun., June 24 New Ulm Kaiserhoff BELLE PLAINE
10-5, 4-3
Larson (1-0)
Diers (1)
Tues., June 26 Shakopee Indians #
Shakopee
10-6, 4-3
Z. Dahlke (1-2)
none
 
Fri., June 29 Le Sueur
Le Sueur
10-7, 4-4
Lawson (4-2)
none
 
Sat., June 30 Henderson Henderson
11-7, 5-4
Diers (1-1)
Diers (2)
 
Sun., July 1 Chanhassen
BELLE PLAINE
11-8, 5-5
Z. Dahlke (1-3)
none
Thurs., July 5 RVL- DRS All-Star Game # Chaska        
Fri., July 6 Waterville #
RTL Construction Night
BELLE PLAINE
12-8, 5-5
Hofmann (3-1)
none
 
Sun., July 8 Le Sueur
Ernie Stumpf Band
Senior Citizens Night
(Seniors Admitted Free)
BELLE PLAINE
12-9, 5-6
Diers (1-2)
none

7-11-12

Tues., July 10 Victoria # Victoria
12-10, 5-6
Z. Dahlke (1-4)
none
 
Thurs., July 12 Chanhassen Chanhassen
12-11, 5-7
Hofmann (3-2)
Nyberg (1)
Tues., July 17 Cologne #
Community Rec Night
BELLE PLAINE
13-11, 5-7
Lawson (5-2)
none
 
Fri., July 20 St. Peter
Fan Appreciation Night
(free prize giveaways)

BELLE PLAINE
14-11, 6-7
Hofmann (4-2)
none
 
Sun., July 22 Arlington BELLE PLAINE
15-11, 7-7
Z. Dahlke (2-4)
none
Tues., July 24 Henderson
RVL Playoffs
BELLE PLAINE
16-11
Larson (2-0)
none
 
Thurs., July 26 Jordan
RVL Playoffs
Jordan
16-12
Diers (1-3)
Nyberg (2)
 
Sat., July 28 Henderson
RVL Playoffs
BELLE PLAINE
17-12
Hofmann (5-2)
Nyberg Sombrero - 3 Ks in one game
Thurs., Aug 2

St. Peter
Region 6C Playoffs

St. Peter
18-12
Larson (3-0)
D. Huber (1)
 
Fri., Aug 3

St. Peter
Region 6C Playoffs

BELLE PLAINE
19-12
Diers (2-3)
none
Fri., Aug 10 Chanhassen
Region 6C Playoffs
Chanhassen
20-12
Lawson (6-2)
none
 
Sat., Aug 11 Jordan
Region 6C Playoffs
Jordan
20-13
Hofmann (5-3)
none
Sun., Aug 19 Leavenworth
Class 'C' State Tournament
Joe Faber Field,
St. Cloud
20-14
Walsh (0-1)
none

RVL-CENTRAL PLAYOFFS
July 24-25-26-27-28

REGION 6C PLAYOFFS
August 1-3-5-8-10-11-12

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (St. Cloud)
Aug. 17-18-19, Aug. 23-24-25-26, 31-Sept. 1-2-3

# = non-league game and/or doesn't count towards RVL 'C' Standings

2011 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
             
Fri., April 29 Lonsdale #
Dollar Dog Night
BELLE PLAINE
0-1, 0-0
Hofmann (0-1)
none
Fri., May 6 Carver #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
1-1, 0-0
Mi. Schultz (1-0)
none
 
Sat., May 7

Victoria

BELLE PLAINE
2-1, 0-0
Johnson (1-0)
Huber (Sv, 1)
P. Schultz The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Sun., May 15 Gaylord
RTL Construction Night
(Free hot dog, pop/water, & chips)
BELLE PLAINE
3-1, 1-0
Larson (1-0)
none
Wed., May 18 Cokato # BELLE PLAINE
3-2, 1-0
Dahlke (0-1)
Egan The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Sat., May 21 Opole #
Black Sox Tournament
Spring Hill
4-2, 1-0
Hofmann (1-1)
Lawson (1)
Hofmann (1)
Huber (1)

 
Sun., May 22 St.Cloud Snappers#
Black Sox Tournament
Spring Hill
CANCELLED
     
Sat., May 28 Henderson
Henderson
5-2, 2-0
Johnson (2-0)
none
Tues., May 31 Winsted # Winsted
6-2, 2-0
Lawson (1-0)
Huber (2)
 
Fri., June 3

Young America #
Pulled Pork Sandwich Night

BELLE PLAINE
7-2, 2-0
Wagener (1-0)
none
 
Sat., June 4 Tiger Open Golf Tournament Valley View GC
1:00 pm
   
 
Sun., June 5 Arlington BELLE PLAINE
8-2, 3-0
Johnson (3-0)
BuesgensThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Mon., June 6 New Ulm Kaiserhoff New Ulm
8-3, 3-0
Larson (1-1)
Latzke The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Wed., June 8 Shakopee Coyotes #
Shakopee
9-3, 3-0
Dahlke (1-1)
none
 
Fri., June 10 Green Isle # - Tigertown Classic
Dollar Burger Night
BELLE PLAINE
10-3, 3-0
Wagener (2-0)
Latzke The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Sat., June 11 Union Hill #
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
11-3, 3-0
Hofmann (2-1)
Larson (Sv, 1)
Huber (3)
Latzke (1)
 
Sun., June 12 Marshall #
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
11-4, 3-0
Lawson (1-1)
none
Fri., June 17 Chanhassen Chanhassen
12-4, 4-0
Hofmann (3-1)
Wagener (Sv, 1)
none
Tues., June 21 Mankato Mets # BELLE PLAINE
12-5, 4-0
Johnson (3-1)
none
 
Fri., June 24 Jordan Jordan
12-6, 4-0
Huber (0-1)
none
 
Sat., June 25 Prior Lake Jays Prior Lake
12-7, 4-0
Mi. Schultz (1-1)
none
Sun., June 26 Le Sueur
Le Sueur
13-7, 5-0
Wagener (3-0)
Huber (4)
Tues., June 28 Fairfax
Little League Night #1
(Free hot dog to all Little Leaguers)

BELLE PLAINE
14-7, 6-0
Johnson (4-1)

Huber (5)
Ma. SchultzThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)

 
Wed., June 29 Le Sueur
BELLE PLAINE
15-7, 7-0
Lawson (2-1)
none
 
Fri., July 1 Mankato Cubs # BELLE PLAINE
Canceled
     
Tues., July 5 Henderson
Little League Night #2
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
16-7, 8-0
Johnson (5-1)
none
 
Fri., July 8 RVL- DRS All-Star Game Union Hill
       
Sat., July 9 St. Benedict # St. Benedict
17-7, 8-0
Mi. Schultz (2-1)
Huber (Sv, 2)
Johnson 3 (3)
Hartman (1)
 
Sun., July 10 Winthrop BELLE PLAINE
18-7, 9-0
Wagener (4-0)
none
 
Sun., July 10 Chanhassen
Senior Citizens Night
/ Ernie Stumpf Band
(Seniors Admitted Free)
BELLE PLAINE
19-7, 10-0
Terrio (1-0)
none
Tues., July 12 St. Peter St. Peter
20-7, 11-0
Lawson (3-1)
none
 
Wed., July 13 Arlington Arlington
20-8, 11-1
Larson (1-2)
Ma. SchultzThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Thurs., July 14 Chaska # Chaska
20-9, 11-1
Scherer (0-1)
FogartyThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Tues., July 19 Shakopee Indians #
Fan Appreciation Night
(free prize giveaways)
BELLE PLAINE
20-10, 11-1
Hofmann (3-2)
none
 
Fri., July 22

Le Sueur
RVL Central Playoffs

BELLE PLAINE
21-10
Johnson (6-1)
Terrio The Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Sun., July 24

Arlington
RVL Central Playoffs

BELLE PLAINE
22-10
Wagener (5-0)
Lawson (Sv, 1)
 
Sat., July 30

Chanhassen
RVL Central Championship

BELLE PLAINE
23-10
Lawson (4-1)
 
Fri., August 5

Fairfax
Region 6C Playoffs

BELLE PLAINE
24-10
Johnson (7-1)
Ma. SchultzThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Sun., August 7

Chanhassen
Region 6C Playoffs

BELLE PLAINE
25-10
Dose (1-0)
Lawson (Sv, 2)
 
Sat., August 13

Fairfax
Region 6C Championship

BELLE PLAINE
26-10
Johnson (8-1)
 
Sun., August 21

Miltona
Class 'C' State Tournament

Glencoe
26-11
Johnson (8-2)
 

RVL-CENTRAL PLAYOFFS
July 20 – July 22 – July 24 – July 26 – July 28 – July 30

REGION 6C PLAYOFFS
Aug. 5, 7, 12-14

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Glencoe / Brownton)
Aug. 19-20-21, Aug. 26-27-28, Sept. 2-3-4-5

# = non-league game

2010 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
             
Fri., April 30 St. Benedict #
Dollar Dog Night
BELLE PLAINE
1-0, 0-0
S. Hofmann (1-0)
Larson (Sv, 1)
none
Sun., May 2 Prior Lake Jays BELLE PLAINE
1-1, 0-1
A. Johnson (0-1) none
Wed., May 5 Cannon Falls # Cannon Falls
2-1, 0-1
Mi. Schultz (1-0)
S. Carlson (Sv, 1)
Carlson (1)  
Sat., May 8 St. Paul Saints vs RVL All-Stars Chaska        
Sun., May 9 Shakopee Indians Shakopee
3-1, 1-1
J. Schulz (1-0) none
Tues., May 11 Morristown # BELLE PLAINE
Canceled
       
Fri., May 14 Dassel-Cokato # Dassel/Cokato
3-2, 1-1
S. Hofmann (1-1) none  
Sun., May 16 Chaska BELLE PLAINE
3-3, 1-2
A. Johnson (0-2) T. HuberThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Wed., May 19 Veseli # BELLE PLAINE
4-3, 1-2
Larson (1-0) P Schultz (1)
A JohnsonThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Sat., May 22 Moorhead Brewers #
Black Sox Tournament
Avon
5-3, 1-2
S. Hofmann (2-1) none  
Sat., May 22 Avon #
Black Sox Tournament
Avon
5-4, 1-2
S. Carlson (0-1) none  
Sun., May 23 North St. Paul #
Black Sox Tournament
Freeport
6-4, 1-2
Lawson (1-0) none
Tues., May 25 Fairfax Fairfax
7-4, 2-2
A. Johnson (1-2) none  
Fri., May 28 Tiger Open Golf Tournament Valley View GC
1:00 pm
       
Sat., May 29 Fairmont # BELLE PLAINE
8-4, 2-2
Mi. Schultz (2-0)
J. Schulz (Sv, 1)
Diers The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Wed., June 2 Henderson
Little League Night #1
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
9-4, 3-2
A. Johnson (2-2) none  
Sun., June 6 Waconia BELLE PLAINE
10-4, 4-2
S. Hofmann (3-1) T. Huber (1)
Tues., June 8 Prior Lake Mudcats # Prior Lake
Cancelled
       
Fri., June 11 Freeport # - Tigertown Classic
Dollar Burger Night
BELLE PLAINE
11-4, 4-2
A. Johnson (3-2) Terrio The Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Sat., June 12 Marshall #
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
11-5, 4-2
J. Schulz (1-1) Volek The Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Tues., June 15 Le Sueur
Little League Night #2
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
11-6, 4-3
Larson (1-1) none
Wed., June 16 Arlington BELLE PLAINE
12-6, 5-3
A. Johnson (4-2) none  
Sat., June 19 Henderson Henderson
13-6, 6-3
Mi. Schultz (3-0) none  
Sun., June 20 Waconia Waconia
14-6, 7-3
Lawson (2-0) none
Wed., June 23 St. Boni #
BELLE PLAINE
15-6, 7-3
J. Schulz (2-1) T. HuberThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Fri., June 25 Jordan
Dollar Beer Night
Pulled Pork Sandwich Night
BELLE PLAINE
15-7, 7-4
Larson (1-2) S. Larson The Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Sat., June 26 Chanhassen Chanhassen
16-7, 8-4
Wagener (1-0) none  
Sun., June 27 Chanhassen
Senior Citizens Day / Ernie Stumpf
(Seniors Admitted Free)
BELLE PLAINE
17-7, 9-4
Lawson (3-0) none
Tues., June 29 Rochester Blues # BELLE PLAINE
18-7, 9-4
A. Johnson (5-2) Latzke The Sombrero last guy to strike out three times in a game)  
Thurs., July 1 Le Sueur Le Sueur
19-7, 10-4
Larson (2-2) none  
Mon., July 5 Mankato Cubs # BELLE PLAINE
Canceled
     
Tues., July 6 St. Peter BELLE PLAINE
20-7, 11-4
A. Johnson (6-2) none  
Fri., July 9 RVL- DRS All-Star Game BELLE PLAINE      
Sat., July 10 Winthrop Winthrop
21-7, 12-4
Wagener (2-0)
A. Johnson (Sv, 1)
P Schultz (2)  
Sun., July 11 Victoria Victoria
22-7, 13-4
Lawson (4-0)
A. Johnson (Sv, 2)
Buesgens (1)
A. Johnson The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Tues., July 13 Gaylord Gaylord
23-7, 14-4
D. Huber (1-0)
Mi. Schultz (Sv, 1)
A. Johnson (1) 7-14-10
Thurs., July 15 Young America # Young America
24-7, 14-4
A. Johnson (7-2) D. Huber (1)
Terrio (1)
 
Tues., July 20 East Side Merchants #
Fan Appreciation Night
(free prize giveaways)
BELLE PLAINE
24-8, 14-4
D. Huber (1-1) TerrioThe Sombrero last guy to strike out three times in a game) 7-21-10
Fri., July 23 Henderson
RVL Central Playoffs
BELLE PLAINE
25-8
A. Johnson (8-2) P Schultz (3)
Sun., July 25 Le Sueur
RVL Central Playoffs
BELLE PLAINE
26-8
Wagener (3-0)
Lawson (Sv, 1)
none 7-28-10
Sat., July 31 Chanhassen
RVL Central Championship
BELLE PLAINE
27-8
A. Johnson (9-2) none

8-4-10

Fri., August 6 Winthrop
Region 6C Playoffs
BELLE PLAINE
28-8
A. Johnson (10-2) none  
Sun., August 8 St. Peter
Region 6C Playoffs
St. Peter
29-8
Wagener (4-0) none 8-11-10
Sat., August 14 St. Peter
Region 6C Championship
BELLE PLAINE
30-8
A. Johnson (11-2) Lawson (1) 8-18-10
Sat., August 21 Mankato Mets
Class C StateTournament
Spicer
31-8
A. Johnson (12-2) none 8-25-10
Sat., August 28 Sacred Heart
Class C StateTournament
Willmar
31-9
A. Johnson (12-3) none 9-1-10

RVL-CENTRAL PLAYOFFS
July 21 – July 23 – July 25 – July 27 – July 29 – July 31

REGION 6C PLAYOFFS
August 6, 8, 11, 13-14

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Willmar / Bird Island / Spicer)
Aug. 20-21-22, Aug. 27-28-29, Sept. 3-4-5-6

# = non-league game

2009 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
             
Fri., May 1 New Germany #
Dollar Dog NIght
BELLE PLAINE
1-0
S. Carlson (1-0)
None
Sun., May 3 Shakopee Indians BELLE PLAINE
2-0, 1-0
A. Johnson (1-0)
B. Lawson (SV-1)
None
Wed., May 6 Stewartville-Racine # BELLE PLAINE
3-0, 1-0
J. Schulz (1-0)
None
 
Fri., May 8 Brownton # Brownton
Cancelled
       
Sun., May 10 Arlington Arlington
4-0, 2-0
A. Johnson (2-0)
S. Hofmann (SV-1)
None
Wed., May 13 Savage # BELLE PLAINE
4-1, 2-0
Larson (0-1) S. JohnsonThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
A. JohnsonThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Sat., May 16 Moorhead #
Black Sox Tournament
Freeport
5-1, 2-0
A. Johnson (3-0)
None
 
Sat., May 16 Freeport #
Black Sox Tournament
Freeport
6-1, 2-0
S. Hofmann (1-0)
J. Schulz (SV-1)
None
 
Sun., May 17 Jordan #
Black Sox Tournament
Freeport
7-1, 2-0
B. Lawson (1-0)
None
Tues., May 19 Carver # BELLE PLAINE
8-1, 2-0
Larson (1-1)
None
 
Fri., May 22 Prior Lake Mudcats #
Dollar Beer NIght
BELLE PLAINE
9-1, 2-0
B. Lawson (2-0)
None
Wed., May 27 Montgomery # Montgomery
CANCELLED
       
Fri., May 29 Jordan Jordan
9-2, 2-1
A. Johnson (3-1)
S. JohnsonThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
 
Sat., May 30 Tiger Open Golf Tournament Valley View GC
1:00 pm
   
 
Sun., May 31 Henderson Henderson
10-2, 3-1
B. Lawson (3-0)
S. Hofmann (SV-1)
Pat Schultz (1)
B. Lawson (1)
Wed., June 3 Young America # BELLE PLAINE
11-2, 3-1
J. Schulz (2-0)
M. Schultz (SV-1)
S. Carlson (1)
 
Fri., June 5 Freeport - Tigertown Classic
Dollar Burger NIght
BELLE PLAINE
11-3, 3-1
J. Schulz (2-1)
T Huber (1)
 
Sat., June 6 Fairmont
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
CANCELLED
     
Tues., June 9 Chaska Chaska
11-4, 3-2
J. Schulz (2-2)
None
 
Fri., June 12 Waconia BELLE PLAINE
11-5, 3-3
Larson (1-2)
None
 
Sun., June 14 Gaylord
Pulled Pork Sandwich Day
BELLE PLAINE
12-5, 4-3
B. Lawson (4-0)
Larson (SV-1)
None
Tues., June 16 East Side Merchants # BELLE PLAINE
CANCELLED
       
Sat., June 20 St. Patrick # St. Patrick
13-5, 4-3
S. Hofmann (2-0)
M. Schultz (SV-2)
None
 
Sun., June 21 St. Peter St. Peter
13-6, 4-4
A. Johnson (3-2)
None
Tues., June 23 Fairfax BELLE PLAINE
14-6, 5-4
B. Lawson (5-0)
None
 
Fri., June 26 Winthrop BELLE PLAINE
15-6, 6-4
S. Hofmann (3-0)
S. Carlson (SV-1)
D. Huber (1)
 
Sun., June 28 Le Sueur
Seniors Citizen Day / Ernie Stumpf
(Seniors Admitted Free)
BELLE PLAINE
16-6, 7-4
A. Johnson (4-2)
J. Miller (1)
Wed., July 1 New Prague # New Prague
17-6, 7-4
Larson (2-2)
None
 
Sun., July 5 Le Sueur Le Sueur
18-6, 8-4
A. Johnson (5-2)
T Huber (2)
Tues., July 7 Henderson
Little League Night
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
19-6, 9-4
B. Lawson (6-0)
None
 
Thurs., July 9 Victoria BELLE PLAINE
20-6, 10-4
S. Hofmann (4-0)
None
 
Fri., July 10 RVL- DRS All-Star Game New Prague
RVL 9-1
     
Sun., July 12 Waconia Waconia
21-6, 11-4
A. Johnson (6-2)
None
Tues., July 14 Prior Lake Jays Prior Lake
21-7, 11-5
B. Lawson (6-1)
None
 
Thurs., July 16 Veseli # Veseli
21-8, 11-5
S. Hofmann (4-1)
None
Tues., July 21 St. Benedict #
Fan Appreciation Night
(free prize giveaways)
BELLE PLAINE
22-8, 11-5
S. Hofmann (5-1)
None
 
Sun., July 26 Le Sueur
RVL Central Playoffs
BELLE PLAINE
23-8
A. Johnson (7-2)
J. Schulz (SV-2) )
B. Lawson (2)
Tues., July 28 Henderson
RVL Central Playoffs
BELLE PLAINE
24-8
S. Hofmann (6-1)
B. Lawson (SV-2)
D. Huber (2)
 
Sat., August 1 Henderson
RVL Central Playoffs
BELLE PLAINE
25-8
A. Johnson (8-2)
None
Sat., August 8 Loretto
Region 6C Playoffs
Loretto
25-9
A. Johnson (8-3)
None
 
Sun., August 9 Winthrop
Region 6C Playoffs
Loretto
26-9
A. Johnson (9-3)
T. Huber (3)
Fri., August 14 Maple Plain
Region 6C Playoffs
Loretto
26-10
A. Johnson (9-4)
J. Miller The Sombrero last guy to strike out three times in a game)

RVL-CENTRAL PLAYOFFS
July 26 – July 28 – July 29 – July 31 – August 1

REGION 6C PLAYOFFS (Loretto)
August 6-7-8-9, 14-15

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Arlington / Gaylord)
Aug. 20-23, Aug. 28-30, Sept. 4-7

# = non-league game

2008 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
River Valley League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
             
Fri., May 2 Victoria Victoria
Postponed
Reschedule 6/11
0-0, 0-0
   
Sun., May 4 Chaska
BELLE PLAINE
0-1, 0-1
S. Hofmann (0-1)
None
Tues., May 6 New Market # BELLE PLAINE
Cancelled
0-1, 0-1
   
Fri., May 9 New Prague #
Dollar Dog Night
BELLE PLAINE
0-2, 0-1
M. Schultz (0-1)
None
 
Sun., May 11 Le Sueur Le Sueur
0-3, 0-2
S. Hofmann (0-2)
None
Wed., May 14 Glencoe # BELLE PLAINE
0-4, 0-2
M. Schultz (0-2)
T. Huber (1)
 
Sat., May 17

Moorhead Brewers #
Black Sox Tourney

Avon
0-5, 0-2
S. Hofmann (0-3)
None
 
Sat., May 17 Watkins #
Black Sox Tourney
Avon
0-6, 0-2
Schaaf (0-1)
None
Tues., May 20 Prior Lake Jays BELLE PLAINE
0-7, 0-3
M. Schultz (0-3)
The Sombrero last guy to strike out three times in a game) Selly
 
Fri., May 23 Owatonna #
Owatonna
1-7, 0-3
S. Hofmann (1-3)
The Sombrero last guy to strike out three times in a game)Selly, Schaaf,Terrio
Tues., May 27 Henderson BELLE PLAINE
1-8, 0-4
J. Schulz (0-1)
None
 
  Tiger Alumni Weekend May 30-31-June 1
       
Fri., May 30 Milroy #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
1-9, 0-4
J. Schulz (0-2)
None
 
Sat., May 31 Tiger Open Golf Tournament at Valley View GC
       
Sun., June 1 Old Timer's Game vs. Jordan BELLE PLAINE
12:00 pm
       
Sun., June 1 Jordan BELLE PLAINE
1-10, 0-5
S. Hofmann (1-4)
None
Tues., June 3 Waconia
Little League Night
(Free hot dog to all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
2-10, 1-5
Lyons (1-0)
Schaaf (Sv, 1)
None
 
Fri., June 6 Freeport - Tigertown Classic
$5 All-You-Can-Eat Pork Burgers
BELLE PLAINE
2-11, 1-5
S. Hofmann (1-5)
None
 
Sat., June 7

Union Hill #
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
2-12, 1-5
Schaaf (0-2)
None
Tues., June 10 Webster# BELLE PLAINE
2-13, 1-5
M. Schultz (0-4)
None
 
Wed., June 11 Victoria Victoria
Postponed
Unitl 6/21

 
Fri., June 13

Union Hill #

Union Hill
2-14, 1-5
Feldt (0-1)
None
 
Sun., June 15 Fairfax Fairfax
2-15, 1-6
J. Schulz (0-3)
None
 
Sun., June 15 Gaylord Gaylord
3-15, 2-6
M. Schultz (1-4)
Miller (1)
Wed., June 18 Young America# BELLE PLAINE
Cancelled
 
Fri., June 20 Waconia Waconia
4-15, 3-6
S. Hofmann (2-5)
T. Huber (2)
 
Sat., June 21 Victoria Victoria

W 15-12
Postponed
From 5/2 & 6/11

5-15, 4-6
A. Hoffman (1-0)
A. Hoffman (Sv,1)
The Sombrero last guy to strike out three times in a game) Lyons
 
Sun., June 22 Henderson Henderson
5-16, 4-7
Feldt (0-2)
T. Huber (3)
Tues., June 24 Plato# BELLE PLAINE
5-17, 4-7
M. Schultz (1-5)
None
 
Fri., June 27 New Germany #
Dollar Hamburger Night
BELLE PLAINE
Cancelled
       
Sun., June 29 St. Peter
Seniors Citizen Day/Ernie Stumpf
Senior Admitted Free
BELLE PLAINE
6-17, 5-7
Feldt (1-2)
T. Huber (4,5)
Tues., July 1 Shakopee Indians Shakopee
7-17, 6-7
J. Schulz (1-3)
T. Huber (6)
 
Wed., July 2 Cologne # BELLE PLAINE
8-17, 6-7
Feldt (2-2)
The Sombrero last guy to strike out three times in a game) Schaaf
 
Sun., July 6 Winthrop Winthrop
9-17, 7-7
S. Hofmann (3-5)
None
Tues., July 8 Le Sueur
BELLE PLAINE
9-18, 7-8
  J. Schulz (1-4)
None
 
Fri., July 11 RVL - DRS All-Star Game Arlington
8:00 pm
       
Sat., July 12 Mankato # BELLE PLAINE
9-19, 7-8
Kruschke (0-1)
None
 
Sun, July 13 Arlington
Fan Appreciation Day
Prize Giveaways Every Inning
BELLE PLAINE
9-20, 7-9
S. Hofmann (3-6)
None
Wed., July 16 Hamburg # Hamburg
9-21, 7-9
A. Hoffman (1-1)
None
 
Sun., July 20

Henderson
RVL Central Playoffs

Henderson
10-21
S. Hofmann (4-6)
None
Tues., July 22 Le Sueur
RVL Central Playoffs
Le Sueur
11-21
Schaaf (1-2)
None
 
Sat., July 26 Le Sueur
RVL Championship
BELLE PLAINE
12-21
S. Hofmann (5-6)
None
Sun., Aug. 3 Arlington
Region 6C Playoffs
Arlington
13-21
Maistrovich (1-0)
None
Sun., Aug. 3 Winthrop
Region 6C Playoffs
Arlington
14-21
S. Hofmann (6-6)
None
Sat., Aug. 9 Maple Plain
Region 6C Playoffs
Arlington
15-21
S. Hofmann (7-6)
Wagener (Sv, 1)

T. Huber (7)
Sat., Aug. 16 Albertville
State Playoffs
Shakopee
16-21
S. Hofmann (8-6)
T. Huber (8)
D. Huber (1)
Sat., Aug. 23 Sauk Rapids Cyclones
State Playoffs
Shakopee
16-22
S. Hofmann (8-7)
None


RVL-CENTRAL PLAYOFFS
Sunday, July 20 - Tuesday, July 22 - Wednesday, July 23 - Friday, July 25 - Saturday, July 26

REGION 6C PLAYOFFS - (Arlington)
Aug. 1 - Aug. 2 - Aug. 3 - Aug. 8 - Aug. 9

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Chaska / Shakopee)
Aug. 14-17, Aug. 22-24, Aug. 29-Sept.1

# = non-league game

2007 Schedule/Results
Printable Schedule
(PDF)
Carver Central League Standings

Date Opponent Game Site
Time/Result/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
Tues., May 1 Shakopee Coyotes# BELLE PLAINE
1-0, 0-0
S. Hofmann (1-0)
SV-M. Schultz (1)
Lawson (1) 
Fri., May 4 New Prague#
BELLE PLAINE
Cancelled
Sun., May 6 Prior Lake Jays Prior Lake
2-0, 1-0
 S. Hofmann (2-0)
SV-M. Schultz (2) 
None
Tues., May 8 Northfield# BELLE PLAINE
2-1, 1-0
Schaaf (0-1)
None
Fri., May 11 Shakopee Indians
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE
3-1, 2-0
 S. Hofmann (3-0)
 Weldon (1)
Sun., May 13 Chaska Chaska
3-2, 2-1
 Schaaf (0-2)
 Huber (1)
Wed., May 16 Hamburg# BELLE PLAINE
4-2, 2-1
Bruder (1-0)
SV-Feldt (1)
None
Sat., May 19 Maple Lake#
Black Sox Tourney
Freeport
W 7-6 (7)
5-2, 2-1
 S. Hofmann (4-0)
None
Sat., May 19

Freeport#
Black Sox Tourney

Freeport
L 5-11 (7)
5-3, 2-1
 J. Schultz (0-1)
None
Sun., May 20

Avon#
Black Sox Tourney

Freeport
W 6-1 (6)
6-3, 2-1
 Mi. Schultz (1-0)
Huber (2)
Wed., May 23 Plato#
BELLE PLAINE
Cancelled
   
Fri., May 25 Waconia Waconia
7-3, 3-1
  S. Hofmann (5-0)
None
Tues., May 29 Arlington Arlington
8-3, 4-1
 S. Hofmann (6-0)
 Weldon (2)
Wed., May 30 Carver BELLE PLAINE
Postponed to 7/9
   
Sat., June 2 Webster# Webster
9-3, 4-1
Mi. Schultz (2-0)
None
Tues., June 5 Glencoe# Glencoe
10-3, 4-1
 Schaaf (1-2)
 None
Fri., June 8 Union Hill# - Tigertown Classic
$5 All-You-Can-Eat Pork Burgers
BELLE PLAINE
10-4, 4-1
S. Hofmann (6-1)
None
Sat., June 9

Freeport
Tigertown Classic

BELLE PLAINE
10-5, 4-1
 Mi. Schultz (2-1)
 None
Tues., June 12 Cologne#
BELLE PLAINE
11-5, 4-1
 J. Schultz (1-1)
  None
Thurs., June 14 Green Isle #
Miller Lite Invitational
Arlington
L 4-5 (10)
11-6, 4-1
Lawson (0-1)
Huber
P. Schultz
Ma. Schultz
Sat., June 16

Blue Earth #
Miller Lite Invitational

Green Isle
11-7, 4-1
 Mi. Schultz (2-2)
Bruder
Tues., June 19 Gaylord
Dollar Dog Night
BELLE PLAINE
L 2-12 (8)
11-8, 4-2
Schaaf (1-3)
Lawson
Fri., June 22 Jordan Jordan
11-9, 4-3
Lawson (0-2)
None
Sun., June 24 Winthrop BELLE PLAINE
11-10, 4-4
Mi. Schultz (2-3)
 None
Tues., June 26 Brownton
Little League Night
(free hot dog, all Little Leaguers)
BELLE PLAINE
12-10, 5-4
Schaaf (2-3)
Ma. Schultz
Fri., June 29 Waconia BELLE PLAINE
12-11, 5-5
Lawson (0-3)
None
Sun., July 1 Carver Carver
13-11, 6-5
 Mi. Schultz (3-3)
Huber (3)
Fri., July 6 Victoria BELLE PLAINE
13-12, 6-6
S. Hofmann (6-2)
None 
Mon., July 9 Carver BELLE PLAINE
14-12, 7-6
 Mi. Schultz (4-3)
J. Schulz (Sv, 1)
 None
Tues., July 10 St. Peter St. Peter
15-12, 8-6
Schaaf (3-3)
 None
Thurs., July 12 Young America# Young America
16-12, 8-6
Terrio (1-0)
SV - Miller (1)
Huber (4)
Fri., July 13 CCL - DRS All-Star Game at Shakopee
DRS 6-0
 
Sun., July 15 Le Sueur
Le Sueur
16-13, 8-7
Mi. Schultz (4-4)
None
Sun., July 15 Le Sueur Le Sueur
16-14, 8-8
Schaaf (3-4)
None
Tues., July 17 Henderson#
Fan Appreciation Night
(free prize giveaways)

BELLE PLAINE
17-14, 8-8
Bruder (2-0)
SV-S. Hofmann (1)
None
Fri., July 20 Green Isle#
Senior Citizens Night
(Seniors admitted free /
Ernie Stumpf Band
)
BELLE PLAINE
17-15, 8-8
R. Dressen (0-1)
WeldonSom
Schaaf
Som
Sun., July 22 Le Sueur (CCL Playoffs)
Le Sueur
18-15
S. Hofmann (7-2)
None
Wed., July 25 Waconia (CCL Playoffs) Waconia
19-15
Schaaf (4-4)
SV-Lawson (1)
None
 
Sat., July 28 Le Sueur (CCL Playoffs) BELLE PLAINE
19-16
Mi. Schultz (4-5)
T. Selly Som
Wed., Aug 1 St. Patrick (Regions) BELLE PLAINE
20-16
S. Hofmann (8-2)
SV-Lawson (2)
None
 
Fri., Aug 3 Gaylord (Regions) Gaylord
21-16
Schaaf (5-4)
WeldonSom
 
Sun., Aug 5 Elko (Regions) Elko
21-17
Lawson (0-4)
P. Schultz Som
Fri., Aug 10 St. Patrick (Regions) BELLE PLAINE
22-17
S. Hofmann (9-2)
None
 
Sun., Aug 12 Elko (Regions) Elko
22-18
Schaaf (5-5)
None
Sun., Aug 24 Sauk Rapids Cyclones (State) Norwood
22-19
S. Hofmann (9-3)
Huber (5)

 

2006 Schedule & Results

Date Opponent / Web Link
Location
Time/Result
/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
Fri., May 5 Young America #
Dollar Beer Night
BELLE PLAINE WIN, 7-2
1-0, 0-0
Feldt (1-0)
SV-Schulz (1)
None
Sun., May 7 Jordan
Dollar Dog Day
BELLE PLAINE Loss, 4-11
1-1, 0-1
Kreft (0-1)
None
PopcornTue., May 16 New Germany # BELLE PLAINE WIN, 3-2
2-1, 0-1
Jass (1-0)
None
Fri., May 19 St. Peter St. Peter WIN, 2-0
3-1, 1-1
Hofmann (1-0)
None
Sun., May 21 Carver Carver Loss, 4-5
3-2, 1-2
Kreft (0-2)
Witt The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
PopcornTue., May 23 Hamburg # BELLE PLAINE Loss, 3-4
3-3, 1-2
M Schultz (0-1)
None
Fri., May 26 Prior Lake Jays
Locher Bros. / Miller Lite Nites
BELLE PLAINE WIN, 7-4
4-3, 2-2
Hofmann (2-0)
SV-Witt (1)
None
PopcornTue., May 30 Waconia
BELLE PLAINE Loss, 2-7
4-4, 2-3
Kreft (0-3)
None
Thurs., June 1 Winthrop
Little League Night
BELLE PLAINE WIN, 1-0
5-4, 3-3
M Schultz (1-1)
None
Sat., June 3 Henderson # Henderson Loss, 9-10
5-5, 3-3
J. Schulz (0-1)
None
Sun., June 4 Victoria Victoria Loss, 2-3
5-6, 3-4
Hofmann (2-1)
None
Fri., June 9

Elko # (Tigertown Classic) 
Pork Burger Night ($5)

BELLE PLAINE WIN, 1-0
6-6, 3-4
M Schultz (2-1)
None
Sat., June 10 Union Hill# (TT CL) BELLE PLAINE Loss, 1-5
6-7, 3-4
Hofmann (2-2)
Hartmann (1)
PopcornTue., June 13 Brownton BELLE PLAINE WIN, 11-7
7-7, 4-4
Kreft (1-3)
None
Fri., June 16 Watkins # (Miller Lite Invite) Arlington Loss, 0-4
7-8, 4-4
J. Schulz (0-2)
None
Sat., June 17 Fairfax # (Miller Lite Invite) Green Isle Loss, 0-1
7-9, 4-4
Feldt (1-1)
None
Tue., June 20 Shakopee Indians Shakopee Loss, 9-16
7-10, 4-5
Jass (1-1)
None
Wed., June 21 Carver BELLE PLAINE Loss, 1-7
7-11, 4-6
Hofmann (2-3)
None
Sun., June 25 Waconia Waconia Loss, 3-4
7-12, 4-7
M Schultz (2-2)
J. SchulzThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
PopcornTue., June 27 Le Sueur
Locher Bros./Miller Lite Nite
BELLE PLAINE Loss, 6-8
7-13, 4-8
Kreft (1-4)
None
Thur., June 29 Plato # BELLE PLAINE WIN, 10-7
8-13,4-8
Feldt (2-1)
R Witt (1)
Thur., July 6 Chaska BELLE PLAINE Loss, 1-5
8-14, 4-9
J. Schulz (0-3)
None
Fri., July 7 Arlington Arlington Loss, 7-10
8-15, 4-10
Feldt (2-2)
R Witt The Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Sun., July 9 Gaylord
Senior Day -
BELLE PLAINE Loss, 6-7 (10)
8-16, 4-11
R. Witt (0-1)
None
Sun., July 9 Winthrop Winthrop Loss, 2-4
8-17, 4-12
Kreft (1-5)
None
Tue., July 11 Brownton Brownton Loss, 0-2
8-18, 4-13
M Schultz (2-3)
None
PopcornTue., July 18 Cleveland Condors #
Fan Appreciation Night
BELLE PLAINE Loss, 7-9
8-19, 4-13
Hofmann (2-4)
Lyons/
P. DressenThe Sombrero last guy to strike out three times in a game)
Fri., July 21 Carver
CCL Red Playoffs
BELLE PLAINE WIN, 3-0
9-19, 4-13
Hofmann (3-4)
None
 
Sun., July 23 Waconia
CLL Red Playoffs
Waconia Loss, 3-4
9-20, 4-13
M Schultz ( 2-4)
None
7-26-06
Tues., July 25 Carver
CCL Red Playoffs
BELLE PLAINE Loss, 0-2
9-21, 4-13
Hofmann (3-5)
None

CCL-RED PLAYOFFS
July 21, 23, 25, 27, 29 

Region 6C PLAYOFFS
August 2, 4, 6, 9, 11, 13

STATE TOURNAMENT @ Red Wing & Miesville
Aug. 17-20, 24-27; Sept. 1-4
 

# non-league gam

2005 Schedule & Results

Date Opponent / Web Link Location
Time/Result
/Box
Record
Pitcher
Homeruns/
Sombrero
Herald Article
Sat., April 30 New Germany # New Germany
1-0, 0-0
Thiesfeldt 1-0
Feldt SV-1
Kreft (1)
Sun., May 1 Waconia Waconia
1-1, 0-1
Hofmann 0-1
Kreft The Sombrero (For 3 Ks in a Game)
Fri., May 6 Shakopee Indians
$1 Beer Night
Belle Plaine
1-2, 0-2
Hofmann 0-2
Witt The Sombrero (For 3 Ks in a Game)
 
Sun., May 8 Prior Lake Jays Prior Lake
1-3, 0-3
Schulz, J 0-1
None
Wed., May 11 Elko #
Dollar Dog Night
Belle Plaine
1-4, 0-3
Feldt 0-1
ThiesfeldtThe Sombrero (For 3 Ks in a Game)
Fri., May 13 Northfield #
Belle Plaine
7:30pm
Cancelled -
Rained Out
Sun., May 15 Victoria Belle Plaine
2-4, 1-3
Kreft 1-0
Schultz, M SV-1
None
Tues., May 17 Plato # Belle Plaine
2-5, 1-3
Schulz, J 0-2
None
Fri., May 20 St. Francis # St. Francis
2-6, 1-3
Hofmann 0-3
None
Tues., May 24 Veseli # Union Hill
2-7, 1-3
Schultz, M 0-1
None
Thurs., May 26 Green Isle # Green Isle
2-8, 1-3
Schulz, J 0-3
None
Thurs., June 2 Chaska Chaska
2-9, 1-4
Schulz, J 0-4
None
Click For Game Photos
Sat., June 4 New Munich # New Munich
1:30pm
Cancelled- Rained out
Sun., June 5 Winthrop Belle Plaine
11-1 W (7)
3-9, 2-4
Kreft 2-0
None
Fri., June 10 Freeport #
(Tigertown Classic)
All-You-Can-Eat Pork Burger Night ($5)
Belle Plaine
3-10, 2-4
Schultz 0-2
None
Click For Game Photos
Sat., June 11 Norwood
Tigertown Classic #
Belle Plaine
4-10, 2-4
Kreft 3-0
None
Click For Game Photos
Sun., June 12 Lonsdale
Tigertown Classic #
Belle Plaine
4-11, 2-4
Huber 0-1
None
Fri., June 17 St. Cloud Ortho
Miller Lite Invitational #
Arlington
4-12, 2-4
Kreft 3-1
None
Sat., June 18 Fairfax
Miller Lite Invitiational #
Green Isle
5-12, 2-4
Schultz, M 1-2
None
Sun., June 19 Essig
Miller Lite Invitational #
Arlington / Green Isle
6-12, 2-4
Schulz, J 1-4
None
Sun., June 19 Prior Lake Mudcats
Miller Lite Invitational #
Arlington / Green Isle
7-12, 2-4
Huber 1-1
None
Tues., June 21 St. Peter St. Peter
7-13, 2-5
Feldt 0-2
None
Thurs., June 23 Gaylord Belle Plaine
8-13, 3-5
Schultz, M 2-2
Witt, SV-2
Huber (1)
Sun., June 26 Carver Carver
9-13, 4-5
Witt (1-0)
P. Schultz (1)
Sun., June 26 Jordan Jordan
9-14, 4-6
Huber (1-2)
None
Tues., June 28 Brownton Brownton
10-14, 5-6
Kreft (4-1)
None
Thurs., June 30 St. Patrick # Belle Plaine
10-15, 5-6
M.Schultz (2-3)
The Sombrero (For 3 Ks in a Game)Schunaman
Tues., July 5 Brownton Belle Plaine
11-15, 6-6
Huber (2-2)
None
Fri., July 8 Arlington
Fan Appreciation Night

Belle Plaine

12-15, 7-6
Kreft (5-1)
The Sombrero (For 3 Ks in a Game) Schuster
Sun., July 10 Gaylord
Gaylord
12-16, 7-7
Hofmann 0-4
None
Mon., July 11 St. Peter Dollar-a-Foul-Ball Night (Kids 12 & under)
Belle Plaine
12-17, 7-8
J. Schultz (2-4)
Weldon (1)
Tues., July 12 Winthrop Winthrop
13-17, 8-8
Huber (3-2)
Huber (2)
Thurs., July 14 Mankato #
Mankato
13-18, 8-8
Zellman (0-1)
None
Sun., July 17 Le Sueur Le Sueur
14-18, 9-8
Hofmann (1-4)
P. Schultz (2)
Fri. July 22 Browton
CCL White Playoffs
Belle Plaine 14-19, 9-8
Kreft (5-2)
None
 
Sun. July 24 Gaylord
CCL White Playoff
Gaylord 15-19, 9-8
Hofmann (2-4)
None
Tues. July 26 Winthrop
CCL White Playoffs
Belle Plaine 15-20, 9-8
Kreft (5-3)
Weldon (2)

CCL White Playoff Bracket

REGION 4C PLAYOFFSAugust 6-7, 12-13 @ Belle Plaine
STATE TOURNAMENT – August 20, 27-28, September 2-5

# = exhibition/non-CCL games
home games in BOLD

2004 Schedule & Results

Date Opponent Results Record Pitcher Home Runs BP Herald Articles
Apr 28           4-28-04
May 2 Carver* 11-1 W (8) 1-0, 1-0 Hofmann, S(1-0) None 5-5-04
May 7 @ Green Isle 15-7 L 1-1, 1-0 Stender (0-1) J. Witt (1)
R. Witt (1)
5-12-04
May 9 @ Winthrop* 20-6 W (7) 2-1, 2-0 Hofmann, S(2-0) P. Schultz (1) 5-12-04
May 14 Mayer 6-3 L 2-2, 2-0 Schultz, M (0-1) D. Weldon (1) 5-19-04
May 16 @ Brownton* 13-7 W (13) 3-2, 3-0 Schultz, M (1-1) None 5-19-04
May 25           5-26-04
May 27 Waconia* 11-1 W (7) 4-2, 4-0 Hofmann, S (3-0) None 6-2-04
June 3 @ Shakopee Indians* 9-8 W 5-2, 5-0 Hofmann, S (4-0)
Huber, D (1) SV
None 6-9-04
June 6 Winthrop* 8-3 W 6-2, 6-0 Huber, D (1-0)
Schulz (1) SV
D. Weldon (2) 6-9-04
June 12

Rockford
Tigertown Classic

4-0 W (7) 7-2, 6-0 Hofmann, S (5-0) None 6-16-04
June 13 New Germany
Tigertown Classic
7-5 L (11) 7-3, 6-0 Schultz, M (1-2) None 6-16-04
June 17 Le Sueur* 6-2 L 7-4, 6-1 Hofmann, S (5-1) None 6-23-04
June 20 Jordan* 7-2 L 7-5, 6-2 Schultz, M (1-3) None 6-23-04
June 25 Arlington* 11-0 W (7) 8-5, 7-2 Hofmann, S (6-1) None 6-30-04
June 27 @ Waconia* 6-2 W 9-5, 8-2 Huber (2-0) None 6-30-04
June 29 Prior Lake* 2-0 W 10-5, 9-2 Hofmann, S (7-1)
Witt, R (1) SV
None 7-7-04
July 8 @ Victoria* 0-3 L 10-6, 9-3 Murphy (0-1) None 7-14-04
July 11 @ Arlington* 7-3 W 11-6, 10-3 Huber, D (3-0) None 7-14-04
July 15 @ Gaylord* 4-2 L 11-7, 10-4 Hofmann, S (7-2) None 7-21-04
July 20 @ St. Peter* 11-4 W 12-7, 11-4 Hofmann, S (8-2)
Huber (2) SV
None 7-28-04
July 21 Delano 2-1 W 13-7, 11-4 Schullz, J (1-0) None 7-28-04
July 22 Chaska* 5-3 L 13-8, 11-5 Murphy (0-2) Huber, D (1) 7-28-04
July 26 Winthrop
CCL Playoffs
15-4 L 13-9, 11-5 Hofmann, S (8-3) None 7-28-04
July 28 Waconia
CCL Playoffs
8-6 L 13-10, 11-5 Schulz, J (1-1) None  
  * Carver Central Teams          

 

2003 Schedule & Results

Date Opponent Results Record Pitcher Home Runs
May 2 New Germany 7-9 Loss 0-1 (0-0) Stender (0-0) None
May 4 @ Brownton 8-9 Loss 0-2 (0-1) Feldt (0-1) None
May 7 Jordan 2-3 Loss 0-3 (0-1) Murphy (0-1) None
May 10 @ Carver 3-4 Loss 0-4 (0-2) Feldt (0-2) None
May 16 @ Arlington 8-6 Win 1-4 (1-2) Murphy (1-1) None
May 17 @ St. Benedict 7-4 Win 2-4 (1-2) Zellman (1-0)
Feldt Save (1)
None
May 20 Winthrop 9-2 Win 3-4 (2-2) D. Huber (1-0)
Murphy Save (1)
Witt (1)
May 22 Carver 7-1 Win 4-4 (3-2) Hofmann (1-0) None
May 28 @ St. Peter 5-6 Loss 4-5 (3-3) Hofmann (1-1) None
May 31 @ Waconia 0-4 Loss 4-6 (3-4) D. Huber (1-1) None
June 1 @ Gaylord 4-6 Loss 4-7 (3-5) Hofmann (1-2) None
June 3 Eden Prairie 4-12 Loss 4-8 (3-6) Feldt (0-3) None
June 7 Green Isle * 1-2 Loss 4-9 (3-6) D. Huber (1-2) None
June 10 @ Chaska 0-8 Loss 4-10 (3-7) Murphy (1-2) None
June 12 Waconia 9-6 Win 5-10 (4-7) Hofmann (2-2) Moriarty (1)
June 14 @ Fort Ripley # 2:00 pm Cancelled    
June 15 @ Jordan 8-2 Win 6-10 (5-7) D. Huber (2-2) None
June 17 Arlington 8-5 Win 7-10 (6-7) Hofmann (3-2)
Feldt Save (2)
None
June 20 vs. Wintrop
@ Fairfax
11-2 Win 8-10 (7-7) Murphy (2-2) Zellmann (Sv, 1) Witt (2)
June 22 St. Peter 4-0 Win 9-10 (9-7) Hofmann (4-2) None
June 22 Shakopee Indians 2-1 Win 10-10 (9-7) D. Huber (3-2) None
June 24 Victoria 5-2 Win 11-10 (10-7) Zellmann (2-0)
Miller (Sv, 1)
None
June 29 LeSueur 1-3 Loss 11-11 (10-8) D. Huber (3-3) None
July 1 Gaylord 4-3 Win (11) 12-11 (11-8) Murphy (3-2) None
July 7 @ Prior Lake Jays 1-6 Loss 12-12 (11-9) Hofmann (4-3) None
July 9 @ Northfield # 7:30 pm Cancelled    
July 11 Brownton 2-0 Win 13-12 (12-9) D. Huber (4-3) None
July 13 @ LeSueur 7-9 Loss 13-13 (12-10) Murphy (3-3) None
July 16 @ Green Isle # 1-4 Loss 13-14 (12-10) Murphy (3-4) None
July 17 @ Union Hill # 9-4 Win 14-14 (12-10) Zellmann (3-0) None
  CCL-Red Playoffs        
July 21 Waconia 8-3 Win 15-14 Hofmann (5-3) Schultz (1)
July 23 @ Le Sueur 5-4 Win. 16-14 Dan Huber (5-3) None
July Le Sueur 1-2 Loss 16-15 Hofmann (5-4) None
  4C Region Bracket        
July 30 @ Minnesota Lake 3-4 Loss
10 Inning
16-16 Dan Huber (5-4) None
Aug 3 Le Sueur 2-1 Win 17-16 Hofmann (6-4) None
Aug 5 Winthrop 3-10 Loss 17-17 Murphy (3-5) None
  # = exhibition game        
  * = Tigertown Classic        

 

2002 Schedule & Results

Date
Opponent
Result
Record
Pitcher of Record Home Runs
3-May
@ New Prague
L, 5-7
(0-1, 0-0)
Murphy (0-1) none
5-May
Carver
W, 10-2
(1-1, 1-0)
Stender (1-0) none
10-May
Shak. Coyotes
W, 7-3
(2-1, 1-0)
Murphy (1-1)/Pesta (Sv, 1) none
12-May
Jordan
W, 5-2
(3-1, 2-0)
S. Hofmann(1-0)/D. Huber(Sv, 1) Witt (1)
15-May
Gaylord
W, 6-5
(4-1, 3-0)
D. Huber (1-0) D. Huber (1)
18-May
@ Green Isle
L, 2-4
(4-2, 3-0)
Pesta (0-1) none
19-May
@ Shak. Indians
L, 4-10
(4-3, 3-1)
S. Hofmann (1-1) none
22-May
St. Louis Park
L, 1-9
(4-4, 3-1)
Murphy (1-2) none
28-May
Arlington
W, 3-2
(5-4, 4-1)
S. Hofmann (2-1) none
31-May
*Marshall
L, 2-6
(5-5, 4-1)
Murphy (1-3) none
1-Jun
*Le Sueur
W, 9-7
(6-5, 4-1)
D. Huber (2-0) Selly (1)
2-Jun
*Melrose
W, 3-2
(7-5, 4-1)
Stender (2-0) none
5-Jun
Chaska
L, 1-11
(7-6, 4-2)
D. Huber (2-1) none
7-Jun
@ New Ulm K.
L, 1-4
(7-7, 4-2)
S. Hofmann (2-2) none
8-Jun
@ Essig
W, 4-3
(8-7, 4-2) Zellmann (1-0)/
A. Hoffman (Sv, 1)
none
12-Jun
@ Le Sueur
W, 9-7
(9-7, 5-2)
D. Huber (3-1)/S. Hofmann (Sv, 1) none
19-Jun
Prior Lake Jays
W, 7-3
(10-7, 6-2)
S. Hofmann (3-2) none
25-Jun
Waconia
W, 12-2
(11-7, 7-2)
Murphy (W, 2-3) none
29-Jun
@ Victoria
W, 13-9
(12-7, 8-2)
D. Huber (W, 4-1)/Zellmann (Sv, 1) none
30-Jun
@ Waconia
L, 3-5
(12-8, 8-3)
S. Hofmann (3-3) none
2-Jul
St. Thomas Univ.
L, 4-7
(12-9, 8-3)
A. Hoffman (0-1) none
9-Jul
@ Gaylord
W, 10-0
(13-9, 9-3)
S. Hofmann (4-3) none
12-Jul
@ Lonsdale
W, 15-2
(14-9, 9-3)
Zellmann (2-0) none
16-Jul
@ Elko/New Market
L, 11-12
(14-10, 9-3)
A. Hoffman (0-2) none
17-Jul
@ Eden Prairie
W, 4-3
(15-10, 10-3)
S. Hofmann (5-3)/Anderson (Sv, 1) none
18-Jul
@ Arlington
L, 2-5
(15-11, 10-4)
D. Huber (4-2) none
23-Jul
Le Sueur
L, 4-5
(15-12, 10-5)
S. Hofmann (5-4) none
27-Jul
@ Carver
W, 9-3
(16-12, 11-5)
Murphy (3-3) none
REGION 4C PLAYOFFS
31-Jul
Hampton
L, 3-6
(16-13)
S. Hofmann (L, 5-5) none
2-Aug
@ Austin-Hayfield
L, 3-4
(16-14)
D. Huber (4-3) none
* = Tigertown Classic

 

2001 Schedule & Results

Date
Opponent
Result
Record
Pitcher of Record Home Runs
9-May
Union Hill
L, 7-13
(0-1, 0-0)
Stender (0-1) none
11-May
@ Shak. Coyotes
L, 7-10
(0-2, 0-0)
S. Hofmann (0-1) none
13-May
@ Carver
W, 21-4
(1-2, 1-0)
Pesta (1-0) Schultz (1)
16-May
Glencoe
W, 7-2
(2-2, 1-0)
Murphy (1-0) none
27-May
Gaylord
W, 11-7
(3-2, 2-0)
S. Hofmann (1-1)/Zellmann (Sv, 1) none
27-May
Shak. Indians
W, 13-12
(4-2, 3-0)
Moriarty (1-0) T. Huber (1),
Weldon (1)
30-May
St. Paul Plums
L, 5-12
(4-3, 3-0)
Weldon (0-1) none
1-Jun
@ Delano
L, 2-17
(4-4, 3-0)
Zellmann (0-1) Murphy (1)
3-Jun
Chaska
L, 2-22
(4-5, 3-1)
Murphy (1-1) Witt (1)
3-Jun
Eden Prairie
W, 12-7
(5-5, 4-1)
S. Hofmann (2-1) none
8-Jun
Marshall #
W, 5-2
(6-5, 4-1)
Murphy (2-1) none
9-Jun
Lonsdale #
L, 0-6
(6-6, 4-1)
S. Hofmann (2-2) none
12-Jun
@ Gaylord
L, 0-3
(6-7, 4-2)
Murphy (2-2) none
19-Jun
LeSueur
W, 5-4
(7-7, 5-2)
D. Huber (1-0) none
22-Jun
@ Granite Falls
L, 3-4
(7-8, 5-2)
Murphy (2-3) Zellmann (1)
23-Jun
@ Marshall
L, 3-10
(7-9, 5-2)
S. Hofmann (2-3) none
28-Jun
Victoria
W, 11-7
(8-9, 6-2)
S. Hofmann (3-3)/
D. Huber (Sv, 1)
T. Huber 2 (3),
Schultz (2)
30-Jun
@ Waconia
W, 16-3
(9-9, 7-2)
Zellmann (1-1) Weldon (2),
Witt (2)
1-Jul
Arlington
W, 7-3
(10-9, 8-2)
D. Huber (2-0) T. Huber (4)
3-Jul
Waconia
W, 14-4
(11-9, 9-2)
Pesta (2-0) Weldon 2 (4),
D. Huber (1)
6-Jul
Green Isle
W, 10-0
(12-9, 9-2)
D. Huber (3-0) T. Huber (5)
7-Jul
Carver
W, 10-6
(13-9, 10-2)
Murphy (3-3) Moriarty (1)
8-Jul
Jordan
W, 9-7
(14-9, 11-2)
Pesta (3-0) Selly (1)
12-Jul
@ LeSueur
L, 7-10
(14-10, 11-3)
D. Huber (3-1) none
15-Jul
@ Arlington
L, 5-6
(14-11, 11-4)
S. Hofmann (3-4) Anderson (1)
CCL PLAYOFFS
20-Jul
LeSueur
W, 14-6
(15-11)
Murphy (4-3)/D. Huber (Sv, 2) T. Huber (6),
Selly (2)
25-Jul
@ Gaylord
W, 12-2
(16-11)
S. Hofmann (4-4) Selly (3)
28-Jul
Gaylord
W, 8-1
(17-11)
Murphy (5-3) Selly (4),
Weldon (5)
REGION 4C PLAYOFFS
1-Aug
New Market
W, 6-4
(18-11)
S. Hofmann (5-4) Huber (7)
5-Aug
Lonsdale
W, 5-0
(19-11)
Schaffler (1-0) none
10-Aug
Gaylord
W, 11-3
(20-11)
S. Hofmann (6-4) none
CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT
18-Aug
Sauk Centre*
(20-12)
S. Hofmann (6-5) Witt (3)
# = Tigertown Wood Bat Classic
* = at Miesville

 

2000 Schedule & Results

Date
Opponent Result Record Pitcher of Record Home Runs
30-Apr
@ Arlington W, 18-7 (1-0, 1-0) Pesta (1-0)/Zellmann (S, 1) Anderson (1),
T. Selly (1),
5-May
@ Union Hill L, 5-18 (1-1, 1-0) S. Hofmann (0-1) Gansen (1)
7-May
Gaylord L, 3-12 (1-2, 1-1) Pesta (1-1) none
10-May
Carver W, 11-7 (2-2, 2-1) Wentworth (1-0) none
12-May
@ Jordan L, 8-10 (2-3, 2-2) Zellmann (0-1) none
14-May
@ Shak. Indians L, 10-14 (2-4, 2-3) Pesta (1-2) none
20-May
@ Upsala W, 14-7 (3-4, 2-3) Pesta (2-2) none
20-May
Melrose (@Upsala) L, 8-9 (3-5, 2-3) S. Hofmann (0-2) Moriarty 2 (2)
21-May
Chaska L, 1-2 (3-6, 2-4) Zellmann (0-2) none
24-May
Shak. Coyotes L, 4-15 (3-7, 2-4) Anderson (0-1) none
28-May
@ Victoria L, 5-10 (3-8, 2-5) Zellmann (0-3) none
3-Jun
Garden City W, 4-1 (4-8, 2-5) S. Hofmann (1-2) none
5-Jun
Victoria L, 5-9 (4-9, 2-6) Weldon (0-1) Witt (2)
9-Jun
New Germany* W, 3-0 (5-9, 2-6) Zellmann (1-3) none
10-Jun
Lonsdale* L, 0-12 (5-10, 2-6) Weldon (0-2) none
11-Jun
Green Isle* W, 5-4 (6-10, 2-6) S.Hofmann (2-2)/Murphy (S, 1) none
17-Jun
New Prague# L, 1-7 (6-11, 2-6) Pesta (2-3) none
19-Jun
@ LeSueur W, 5-2 (7-11, 3-6) Murphy (1-0)/S.Hofmann (S, 1) Moriarty (3)
20-Jun
@ Chaska L, 5-8 (7-12, 3-7) Weldon (0-3) none
25-Jun
Prior Lake% W, 8-4 (8-12, 3-7) Zellmann (2-3) none
25-Jun
Union Hill% L, 3-9 (8-13, 3-7) S. Hofmann (2-3) none
29-Jun
LeSueur W, 10-0 (9-13, 4-7) Murphy (2-0) Huber (1)
30-Jun
Carver W, 14-4 (10-13, 5-7) S. Hofmann (3-3) Weldon (1)
7-Jul
Fairfax L, 2-4 (10-14, 5-7) Weldon (0-4) none
8-Jul
Waconia W, 12-2 (11-14, 6-7) Anderson (1-1) Moriarty (4)
8-Jul
Waconia W, 12-7 (12-14, 7-7) Sexe (1-0)/A.Hoffman (S, 1) none
9-Jul
Arlington W, 15-0 (13-14, 8-7) Murphy (3-0) none
12-Jul
Jordan L, 1-9 (13-15, 8-8) S. Hofmann (3-4) none
16-Jul
@ Gaylord W, 10-8 (14-15, 9-8) Stender (1-0)/S.Hofmann (2) Anderson (2),
Witt (3), Murphy (1)
18-Jul
Shak. Indians L, 3-6 (14-16, 9-9) Weldon (0-5) Weldon (2)
CCL PLAYOFFS
23-Jul
LeSueur L, 8-12 (14-17) Murphy (3-1) none
25-Jul
Carver W, 7-2 (15-17) Anderson (2-1) Moriarty (5),
Schultz (1)
27-Jul
@ Gaylord L, 2-4 (15-18) S. Hofmann (3-5) Moriarty (6)
* Tigertown Wood Bat Classic, at Belle Plaine
# Green Isle/Hamburg Tourney, at Arlington

 

1999 Schedule & Results

Date
Oppenent
Result
Record
Pitcher Home Runs
9-May
Shakopee
L, 2-14
(0-1, 0-2)
Zellmann (0-1) Witt (1)
14-May
Delano
L, 3-16
(0-1, 0-3)
Hofmann (0-1) none
19-May
Cologne
W, 19-7
(0-1, 1-3)
Weldon (1-0) Weldon (1), Huber (1),
Ramaker (1)
21-May
Plato
L, 5-10
(0-1, 1-4)
Hofmann (0-2) none
23-May
@ Le Sueur
L, 0-5
(0-2, 1-5)
Zellmann (0-2) none
27-May
Carver
W, 14-4
(1-2, 2-5)
Weldon (2-0) Weldon (2)
30-May
Chaska
L, 9-12
(1-3, 2-6)
Zellmann (0-3) none
3-Jun
@ Jordan
L, 2-16
(1-4, 2-7)
Hofmann (0-3) none
5-Jun
@ Waconia
W, 24-7
(2-4, 3-7)
Weldon (3-0) Weldon (3), Kruschke (1),
B. Muehlehardt (1)
10-Jun
@ Chaska
L, 2-12
(2-5, 3-8)
Anderson (0-1) T. Selly (1)
11-Jun
Cold Spring*
L, 1-18
(2-5, 3-9)
Zellmann (0-4) none
12-Jun
Garden City*
W, 7-6
(2-5, 4-9)
Weldon (4-0)/Moriarty (S, 1) Zellmann (1)
13-Jun
Victoria*
L, 3-13
(2-5, 4-10)
Hofmann (0-4) none
15-Jun
@ Shakopee
L, 3-13
(2-6, 4-11)
Anderson (0-2) none
18-Jun
@ Arlington
L, 5-15
(2-7, 4-12)
Pesta (0-10) none
23-Jun
@ Gaylord
W, 9-3
(3-7, 5-12)
Weldon (5-0) Huber (2), Moriarty (1)
27-Jun
@ Carver
W, 15-2
(4-7, 6-12)
Zellmann (1-4) none
30-Jun
Shakopee Coyotes
L, 6-11
(4-7, 6-13)
Hofmann (0-5) Schultz (1)
1-Jul
Gaylord
W, 9-7
(5-7, 7-13)
Zellmann (2-4) T. Selly 2 (3), Weldon (4),
Zellmann (2)
2-Jul
Arlington
W, 12-10
(6-7, 8-13)
Weldon (6-0) Huber 2 (4)
5-Jul
@ Victoria
L, 16-17
(6-8, 8-14)
Hofmann (0-6) T. Selly (4), Moriarty (2)
8-Jul
Waconia
W, 15-5
(7-8, 9-14)
Anderson (1-2) Schultz (2)
9-Jul
Loretto#
W, 13-12
(7-8, 10-14)
Weldon (7-0) T. Selly 2 (6), Huber (5)
10-Jul
Brownton#
W, 11-7
(7-8, 11-14)
Zellmann (3-4) Witt (2), Moriarty (3)
11-Jul
Victoria#
L, 7-8
(7-8, 11-15)
Stender (0-1) none
15-Jul
Victoria
W, 10-5
(8-8, 12-15)
Weldon (8-0) Witt (3)
19-Jul
Le Sueur
L, 3-4
(8-9, 12-16)
Zellmann (3-5) none
20-Jul
Jordan
W, 9-8
(9-9, 13-16)
Pesta (1-1) none
PLAYOFFS
25-Jul
Le Sueur
L, 2-4
(13-17)
Pesta (1-2) Witt (4)
27-Jul
Carver
W, 17-2
(14-17)
Hofmann (1-6) Huber (6), Moriarty (4)
Witt (5)
29-Jul
@ Victoria
W, 13-2
(15-17)
Weldon (9-0) none
30-Jul
Le Sueur
W, 14-4
(16-17)
Pesta (2-2) T. Selly (7), Huber (7),
Weldon (5)
1-Aug
@ Arlington
W, 14-3
(17-17)
Zellmann (4-5) T. Selly (8)
1-Aug
@ Arlington
W, 17-15
(18-17)
Anderson (2-2)/Moriarty (S, 2) Weldon 2 (7), Moriarty (5)
4-Aug
Union Hill
L, 2-3
(18-18)
Driscoll (0-1) Witt (6)
6-Aug
@ Union Hill
L, 3-7
(18-19)
Tiggas (0-1) Weldon (8)
8-Aug
Union Hill
L, 6-10
(18-20)
Zellmann (4-6) Weldon (9),
B. Muehlenhardt (2)
* Tigertown Classic Tournament
# Victoria Invitational Tournament
 

2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

2003
2002
2001
2000
1999